Bride Valley Archers


September 2 GWAS JUNIOR CHAMPIONSHIPS

U/12 Girls Barebow: 1st River

U/14 Girls Barebow: 1st Alexandra


June 25 LYTCHETT OWL

U/12 Girls Barebow: 1st River

U/16 Longbow: 2nd Reuben S

Senior Barebow: 1st Paul


April 23 OSPREY TRIPLE

U/12 Girls Barebow: 1st Lily, 2nd River (County record for 50m distance)

U/14 Girls Barebow: 1st Ruby S

U/14 Boys Barebow: 1st George

U/16 Boys Barebow: 1st Luc

U/16 Boys Longbow: 1st Reuben S (County records for 50m distance and 120 yards clout)

Senior Barebow: 1st Paul, 4th Steve, 5th Codi, 6th Roy, 7th, Luke


March 25/26 WREXHAM FIELD TOURNAMENT

Senior Barebow: Paul 5th (County record of 264 for WA marked round)


March 4/5 PENTREF FIELD TOURNAMENT (WALES)

Senior Barebow: 7th Paul, 19th Steve


JANUARY CHALLENGE (POSTAL COMPETITION)

Senior Barebow: 3rd Paul


January 15 BOURNEMOUTH INDOOR TOURNAMENT

U/12 Girls: 1st Lily 198, 2nd River 140

U/14 Girls: 1st Ruby 319, 2nd Issy 233

U/14 Boys: 1st George 227

Barebow Team: 1st Steve and Paul


2016

November 27 BRITISH INDOOR BAREBOW CHAMPIONSHIPS (WA 18)

U/12 girls: 6th Issy 140

U/16 boys: 4th Reuben 400

Seniors: 12th Paul 485, 91st Steve 281 


November 13 GWAS REGIONAL CHAMPIONSHIPS (WA 18)

Senior Barebow: 3rd Paul 480


October 30 EXMOUTH INDOOR TOURNAMENT (WA 18)

Senior Barebow: 1st Paul 506


October 9 LYTCHETT CLOUT

U/12 Recurve: 1st Izzy 92

U/14 Barebow: 2nd Ruby S

U/16 Longbow: 2nd Reuben S 94

Senior Barebow: 3rd Paul 105


July 2/3 JUNIOR NATIONAL CHAMPIONSHIPS- LILLESHALL

U/12 Barebow (Metric 5): 2nd Lucy 1063

U/12 Barebow (Bristol 5): 4th Lucy 776 


April 24 OSPREY TRIPLE (TARGET, FIELD AND CLOUT)

U/12 Girls Barebow: 1st Lucy 459 (194 target, 62 clout- County records)

U/12 Boys barebow: 1st Elliott 82

U/14 Girls Barebow: 1st Ruby 445

U/16 Longbow: 1st Reuben 252

U/18 compound: 1st Luke 244 (102 target, 10 clout- County records)


JANUARY 17 BOURNEMOUTH INDOOR TOURNAMENT

U/14 Girls Barebow: 1st Ruby PM 314


2015

OCTOBER 17 GWAS FIELD CHAMPIONSHIPS (EXMOUTH)

Junior Recurve (24 unmarked): 1st Reuben 298 (County record)


SEPTEMBER  5 GWAS JUNIOR CHAMPIONSHIPS (EXMOUTH)

U/18 Girls Compound (Metric 2): 2nd Alice 815

U/14 Girls Barebow (Metric 4): 4th Jess 743, 5th Ruby S 495, 6th Ruby PM 427

U/16 Recurve (Metric 2): 4th Reuben K 1070

U/14 Longbow (Metric 3): 1st Reuben S 198


APRIL 26 OSPREY TRIPLE

Girls Barebow: 1st Ruby S (U/14 County Clout record- 45 points)

Boys Longbow: 1st Reuben S (U/14 County Clout record- 10 points)


APRIL 12 MERE ARCHERS FIELD TOURNAMENT

U/15 Recurve: Reuben 273 (24 Marked, Blue Peg County record)


2014

DECEMBER 6 JUNIOR NATIONAL INDOOR CHAMPIONSHIPS- RICOH ARENA, COVENTRY

U/14 Recurve: 4th Reuben 549 (Portsmouth round County record)


OCTOBER 4/5 BALLANDS FIELD TOURNAMENT

U/15 Recurve: Reuben 276 (24 Unmarked, blue pegs)- County record

U/15 Barebow: William 175 (24 Marked, white pegs)


SEPTEMBER 6 GWAS INTER-COUNTIES- WILLITON

U/18 Compound: Alice 954

U/14 Recurve: Reuben K 1283 (County record)

U/14 Longbow: Reuben S 289 (County record)

U/14 Barebow: Daniel 644


JULY 19/20 UK JUNIOR FIELD CHAMPIONSHIPS- KENDAL

Overall Boys Barebow: 1st William 503 (County record)

U/18 Girls Barebow; 1st Jenny 206


JULY 20 BOURNEMOUTH BLUE LION

U/10 barebow: 2nd Beth 410 (Cub Windsor)

U/14 Barebow: 1st Rosie 540 (Short Junior Windsor)

U/14 Barebow: 1st George 574 (Junior Windsor)

U/14 Recurve: 1st Reuben 938 (Junior Windsor County record)

U/16 Barebow: 1st Fred 356 (Short Windsor)

Barebow Team Competition: 1st Bride Valley


JULY 12 GWAS JUNIOR CHAMPIONSHIPS- BURNHAM-ON-SEA

U/14 Recurve: 1st Reuben 1148 (Bristol 3)


JULY 6 JUNIOR NATIONAL CHAMPIONSHIPS

U/14 Barebow: 5th Daniel

U/14 Recurve: 7th Reuben 1156 (Bristol 3 County record)

JULY 5 JUNIOR FITA STAR- LILLESHALL

U/14 Barebow: 4th Daniel 537

U/14 Recurve: 7th Reuben 1209 (Metric 3 County record)


JUNE 29 LYTCHETT OWL

U/14 Girls Barebow: 1st Jess 519, 2nd Rosie 485

U/16 Girls Barebow: 2nd Imogen 221

U/16 Girls Compound: 1st Alice 746 (County record)

U/18 Girls Longbow: 2nd Hannah 82

U/14 Boys Barebow: 1st George 414

U/14 Boys Longbow: 1st Reuben S 177 (County record)

U/14 Boys Recurve: 1st Reuben K 806 (County record)

U/16 boys Barebow: 2nd Fred 268

U/16 Boys Compound: 1st Luke 306 (County record)


MAY 18 SALISBURY FITA

U/14 Boys: 1st Reuben 1205 (Metric 3 County record)


APRIL 13 OSPREY TRIPLE

U/12 Barebow: 1st Rosie

U/14 Barebow: 1st George, 2nd Fred, 3rd Daniel

U/14 Recurve: 1st Reuben 833 (100 yards Single Clout: 120 (County record))

U/16 Compound: 1st Luke


MARCH 2 BARNSTAPLE INDOOR TOURNAMENT

Vegas Round

Junior Barebow: 1st Rosie 103 (National record)

Junior Recurve: 1st Reuben 457 (County record)

Junior Barebow: 2nd George 227 (County record), 3rd Fred 156

FITA 18 Round

Junior Barebow: 1st Rosie 176

Junior Recurve: 1st Reuben 480

Junior Barebow: 1st George 297, 3rd Fred 75


MARCH 2 DWAA INDOOR CHAMPIONSHIPS- TIDWORTH

Junior Girls Barebow: 1st Jenny 309 (Double Worcester County record)


JANUARY 25 EUROPEAN ARCHERY FESTIVAL- TELFORD

Junior Men's Recurve: 40th Reuben 485 (FITA 18 County record)


JANUARY 19 BOURNEMOUTH INDOOR TOURNAMENT (PORTSMOUTH ROUND)

Junior Girls Barebow: 1st Jenny 373

Junior Boys Barebow: 1st George 362, 2nd William 346

Junior Boys Recurve: 1st Reuben 535 (County record)

Barebow Team Competition: 2nd Bride Valley (Jenny and William)


2013

DECEMBER 7 JUNIOR NATIONAL INDOOR CHAMPIONSHIPS (RICOH ARENA, COVENTRY)

U/14 Boys Barebow: 3rd George 349, 6th Fred 294

U/14 Boys Longbow: 4th Reuben S 121

U/14 Boys Recurve: 9th Reuben K 500

U/12 Boys Barebow: 5th William 110

U/16 Girls Compound: 9th Alice 467

U/12 Girls Barebow: 5th Rosie 203, 6th Jess 167


NOVEMBER 24 BRITISH BAREBOW INDOOR CHAMPIONSHIPS (WINCANTON)

U/12 Boys: 5th Magnus 169, 6th Daniel 150

U/14 Boys: 3rd George 303, 6th William 261,9th Theo 136

U/14 Girls: 4th Belle 155

U/16 Girls: 4th Jenny 282


AUGUST 10/11 FORT PURBROOK FIELD TOURNAMENT

U/15 Boys Barebow: 1st William 483 (240, 243)

U/15 Girls Barebow: 1st Jenny 407 (225, 182)

U/15 Boys Recurve (Blue Pegs): 1st Reuben 422 (233, 189)


JULY 21 BOURNEMOUTH BLUE LION

U/12 Boys Barebow: 1st Magnus 583

U/14 Girls Barebow: 1st Belle 755 (and best Barebow Gold)

U/14 Boys Barebow: 2nd George 444 (County record)

U/14 Boys Recurve: 1st Reuben 876 (County record)

:

JULY 14 EXMOUTH OPEN

U/14 Recurve: Reuben 1042


JULY 7 JUNIOR NATIONAL CHAMPIONSHIPS- LILLESHALL

U/14 Barebow: 2nd Theo

U/14 Recurve: 6th Reuben 1090 (Bristol 3)

U/12 Barebow: 3rd Daniel


JULY 6 JUNIOR FITA STAR- LILLESHALL

U/14 Boys Barebow: 1st Theo

U/14 Boys Recurve: 6th Reuben 1147 (Metric 3)

U/12 Boys Barebow: 3rd Daniel


MAY 25/26 ALL BRITISH FIELD CHAMPIONSHIPS- PENTREF

U/15 Recurve :1st Reuben 464 (213 marked, 251 unmarked)


MAY 19 SALISBURY FITA

U/16 recurve: 1st Ben 1142 (Metric 2)

U/14 recurve: 3rd Reuben 892 (Metric 3)


MAY 12 RAVEN FIELD TOURNAMENT

U/15 Recurve (Blue Pegs): 1st Reuben 164

U/15 Barebow (White Pegs): 1st William 190

U/15 Compound (White Pegs): 1st George

U/15Girls  Barebow (White Pegs): 1st Jenny


APRIL 28 ANDOVER ARCHERS SAXON SHOOT

U/16 Recurve: 1st Ben 988 (Bristol 2)


APRIL 28 OSPREY TRIPLE

U/14 Compound: 1st George

U/12 Barebow; 1st Daniel


APRIL 21 LYTCHETT FUN SHOOT

Junior Girls Compound: 1st Alice 366 (Short national)

Junior Girls Barebow: 1st Jess 242 (Short Junior National)


MARCH 3 DWAA INDOOR CHAMPIONSHIPS (SALISBURY)

Junior boys Recurve: 1st Ben 507 Double Worcester)

William 164 (Single Worcester)-U/14 CountyBarebow record

Reuben 185 (Single) Recurve


JANUARY 20 BOURNEMOUTH INDOOR TOURNAMENT

U/12 Barebow: 1st Daniel 217

U/14 Recurve: 1st Reuben 480

U/14 Barebow: 1st George 250

U/14 Recurve: 2nd Jenny 416

U/16 Longbow: 1st Martha 71

JANUARY 20 MERE ARCHERS INDOOR

U/16 Recurve: 1st Ben 519


2012

DECEMBER 1 JUNIOR NATIONAL INDOOR CHAMPIONSHIPS (COVENTRY)

U/12 Boys Recurve: 1st Reuben 482 (Portsmouth round)

U/16 Boys Recurve: Ben

 

September 22 GWAS INTER-COUNTIES AND JUNIOR CHAMPIONSHIPS (BURNHAM-ON-SEA)

1st Dorset and Wilts, 2nd Gloucestershire, 3rd Somerset, 4th Devon and Cornwall

U/14 Recurve: 1st Ben 820 (and won Recurve Head to Head)

U/12 Barebow: 1st William 605, 2nd Daniel

U/12 Recurve: 2nd Reuben 713

U/12 Longbow: 1st Jade 549 (National record)

 

JULY NATIONALS RESULTS

Jade: 1st U/12 Longbow, Reuben: 1st U/12 Longbow, Belle: 2nd U/14 Barebow, Hannah: 2nd U/16 Longbow, William B-S: 3rd U/10 Barebow, Jason 3rd U/16 Longbow, Imogen: 5th U/16 Barebow, Joe C: 5th U/14 Barebow, George C: 6th U/10 Barebow, Annabelle 14th U/10 Recurve.

 

 August 26 DWAA COUNTY CHAMPIONSHIPS- DEVIZES

U/12 Girls Longbow (Bristol 5): 1st Jade 704 (County record)

U/12 Boys Recurve (Bristol 4): 1st Reuben 992

 

August 19 EXMOUTH FITA TOURNAMENT

U/12 Recurve (Metric 4): 1st Reuben 1126 (County records for 10m (340) and 20m (295) distances)

 

July 21/22 UK JUNIOR FIELD ARCHERY CHAMPIONSHIPS- PENTREF

U/12 Boys Longbow: 1st Reuben 251

 

July 15 BOURNEMOUTH BLUE LION

U/10 Girls (Cub Windsor) Recurve: 2nd Annabelle 629

U/10 Boys (Cub Windsor) Barebow: 1st William B-S 497, 2nd Dan 373

U/12 Boys (Short Junior Windsor) Longbow: 1st Reuben 609

                                                             Barebow: 1st William 777, 2nd Magnus 503, 3rd Joe T 440

U/14 Girls (Short Junior Windsor) Barebow: 1st Belle 475, 2nd Jess 440

U/14 Boys (Junior Windsor) Recurve: 2nd Ben 618

U/16 Girls (Junior Windsor) Longbow: 1st Hannah 227

U/16 Boys (Short Windsor) Longbow: 1st Jason 95

Longbow Team Trophy (Brian Kimber Arrow): 1st Hannah and Reuben 836

 

July 14 ENGLISH FIELD ARCHERY CHAMPIONSHIPS

U/12 Boys Barebow: 1st Daniel 217 (County record)

U/12 Boys Longbow: 1st Reuben 173 (County record)

 

 

May 20 SALISBURY FITA

U/12 Girls Longbow (Metric 5): 1st Jade 685 (National record for 20m distance, 222)

U/12 Girls Barebow (Metric 5): 1st Rosie 740, 2nd Olivia 582

U/12 Boys Longbow (Metric 4): 1st Reuben 604

U/12 Boys Barebow (Metric 4): 1st William 855

U/14 Girls Recurve (Metric 4): 2nd Jenny 1049

U/14 Boys Barebow (Metric 3): 1st Ben 883, 2nd Joe 275

U/16 Girls Barebow (Metric 3): 1st Imogen 437

 

April 28 PENTREF FIELD TOURNAMENT

U/15 Boys Barebow (FITA 24 Unmarked): 1st Ben 281

 

April 15 OSPREY TRIPLE (TARGET, FIELD AND CLOUT)

U/12 Girls Barebow: 1st Olivia, 2nd Rosie

U/14 Girls Barebow: 1st Ophelia, 2nd Martha

U/16 Girls Barebow: 1st Imogen

U/12 Boys Barebow: 1st Daniel, 2nd Teddy

U/12 Boys Longbow: 1st Reuben

U/14 Boys Barebow: 1st Ben, 2nd Joe

 

April 9 CHELTENHAM EASTER BUNNY SHOOT (NATIONAL ROUNDS)

U/12 Boys Short Junior National (Barebow): 1st Reuben 492 (National record)

 

April 1 OSPREY ARCHERS CLUB INDOOR TOURNAMENT (STAFFORD ROUND)

Junior Girls Recurve: 1st Jenny 431

Junior Boys Barebow: 1st Reuben 341

 

March 4 WATERSIDE CLOUT

U/12 Boys 90m Single Clout Compound: Reuben 107 (National record)

U/12 Boys 75m Single Clout Barebow: 2nd Daniel 63

U/16 Girls 90m Single Clout Barebow: 2nd Imogen 66, 3rd Sophie 56, 4th Jess 49, 5th Lottie 43

U/14 Birls 75m Single Clout Barebow: 1st Olivia 85 (County record)

March 4 DWAA INDOOR CHAMPIOSHIPS (SALISBURY)

U/14 Girls Recurve: Jenny 212 (Worcester round)

 

January 15 BOURNEMOUTH INDOOR TOURNAMENT

U/10 Girls Barebow: 1st Rosie 121, 2nd Olivia 109

U/12 Girls Longbow: 1st Jade 240 (County record)

U/14 Girls Barebow: 1st Ophelia 171

U/16 Girls Barebow: 1st Jenny 390 (County record), 2nd Lizzie 304, 3rd Sophie 270, 4th Jess 133

U/16 Girls Recurve: 2nd Lottie 62

U/12 BoysBarebow: 1st Daniel 261 (County record)

U/12 Boys Longbow: 1st Reuben 266 (County record)

U/14 Boys Barebow: 1st Ben 506 (County record)

Senior Barebow Team Event: 1st Bride Valley 'A' (Ben and Jenny) 896, 3rd Bride Valley 'B' (Lizzie and Sophie) 574

 

January NOVEMBER CHALLENGE (ARCHERY GB POSTAL COMPETITION)

U/12 Boys Barebow: 1st William, 15th Daniel, 18th George, 19th Dan

U/12 Boys Longbow:1st Reuben

U/14 Boys Barebow:1st Ben

U/16 Boys Longbow: 3rd Jason

U/12 Girls Longbow: 2nd Jade, 3rd Zoe

U/12 Girls Barebow: 9th Eva, 13th Olivia, 14th Annabelle

U/14 Girls Barebow: 5th Jenny, 7th Ophelia, 9th Imogen, 10th Hannah 

U/14 Girls Compound: 10th Alice

U/16 Girls Recurve: 26th Lottie

U/16 Girls Barebow: 11th Lizzie

 

2011

December 3 NATIONAL JUNIOR INDOOR CHAMPIONSHIPS (TELFORD)

U/12 Boys Longbow: 1st Reuben 196

U/14 Boys Barebow: 1st Ben 494 (County record- Portsmouth round)

 

November 27 BRITISH INDOOR BAREBOW CHAMPIONSHIPS

U/14 Boys: 1st Ben 409

U/12 Boys: 2nd Reuben 312 (FITA 18 County record), 9th Daniel 166, 12th George 90 

 

November 20 MERE ARCHERS INDOOR TOURNAMENT

Junior Boys Longbow: 1st Reuben 247 (Fita 18 County record)

 

November 13 GWAS INDOOR CHAMPIONSHIPS (WESTON-SUPER-MARE)

Junior Boys Barebow: 1st Ben 434 (Fita 18 County record)

 

October 16 GWAS FIELD CHAMPIOSHIPS (EXMOUTH)

U/12 Girls Longbow: 1st Jade 65 (National record)

U/15 Girls Barebow: 1st Jenny 136

U/15 Boys Barebow: 1st Ben 240 (also 1st overall for 2 day event) 

 

September 3 GWAS INTER-COUNTIES (BURNHAM-ON-SEA)

Bristol 3 Barebow: Ben 1025 (County record)

Bristol 4 Barebow: Jenny 805 (County record)

Bristol 4 Longbow: Reuben 547

 

August 27/28 UK JUNIOR FIELD CHAMPIONSHIPS (KENDAL)

Boys U/12 Longbow : 1st Reuben 306 (National records for single (157) and double mixed round)

Boys U/15 Barebow: 2nd Ben 406

 

August 28 DWAA COUNTY CHAMPIONSHIPS (DEVIZES)

Girls U/14 Barebow: 1st Jenny 720

Girls U/12 Longbow: 1st Jade 522

Boys U/12 Barebow: 1st William 841

 

August 21 EXMOUTH FITA

U/12 Boys Longbow (Metric 4): 1st Reuben 771

 

July 31 DCAS CHAMPIONSHIPS (BRIXHAM)

U/14 Boys Barebow (Bristol 3): 1st Ben 830


July 17 BOURNEMOUTH BLUE LION TOURNAMENT

U/12 Boys Longbow (Short Junior Windsor): Reuben 649 (National record)

U/12 Girls Longbow (Short Junior Windsor): Jade 428 (National record)

U/14 Girls Barebow (Short Junior Windsor): Jenny 783 (National record)

U/14 Boys Barebow (Junior Windsor): 1st Ben 814 (National record), 2nd William 647 (County U/12 record)

 

July 10 WILTSHIRE FITA STAR (SWINDON)

U/12 Boys Longbow ((Metric 4): 1st Reuben 679 (National record 10m (297))

 

July 2 JUNIOR FITA STAR (LILLESHALL)

U/12 Boys Barebow (Metric 4): 1st Reuben 1001 (National records 10m (322) and 30m (251)), 2nd Daniel 502

U/14 Boys Barebow (Metric 3): 1st Ben 1002 (National records 20m (303) and 40m (229))

July 3 JUNIOR NATIONAL CHAMPIONSHIPS (LILLESHALL)

U/12 Boys Longbow (Bristol IV): 1st Reuben 585

U/12 Boys Barebow (Bristol IV): 2nd William 611, 3rd Daniel 541

U/14 Boys Barebow (Bristol 3): 1st Ben 851

U/14 Girls Barebow (Bristol 4): 1st Jenny 761

  

June 26 LYTCHETT OWL SHOOT

Junior Boys Barebow (Western): 2nd Ben 431

 

June 5 WATERSIDE ARCHERS WESTERN TOURNAMENT

U/12 Boys Barebow (Short Junior Western): 1st Reuben 625 (National Record)

U/14 Boys Barebow (Junior Western): 1st Ben 700 (National Record)

 

May 29 DEVIZES TOP TEN

U/14 Boys Barebow (Bristol 3): 1st Ben 797

U/12 Boys Longbow (Bristol 4): 1st Reuben 383

 

May 15 SALISBURY FITA

U/14 Boys Barebow (Metric 3): 1st Ben (902) (National records 20m (290) and 40m (223))

U/14 Girls Barebow (Metric 4): 1st Jenny (984)

U/12 Boys Longbow (Metric 4): 1st Reuben (565)

 

April 17 DROITWICH SPRING TOURNAMENT

Short Junior Warwick (Longbow): Reuben 244 (National record)

Junior Warwick (Barebow): Reuben 250 (National record)

 

April 10 OSPREY TRIPLE SHOOT

U/14 Boys Barebow: 1st Ben, 2nd Oliver

U/12 Boys Barebow: 1st Daniel, 2nd Ned

U/12 Boys Longbow: 1st Reuben

 

April 9 PENTREF FIELD SHOOT

Fita 24 Target (Unmarked) Junior Boys Longbow: 1st Reuben 142

 

March 6 DWAA INDOOR CHAMPIONSHIPS (SALISBURY)

Junior Boys Barebow (Double Worcester Round): 2nd Ben 324 (County record)

 

March 6 WATERSIDE METRIC CLOUT

U/12 Boys 75m Clout (Barebow): 1st Reuben 92 single, 189 double (National records), 2nd Daniel157

U/14 Girls 75m Clout (Barebow): 1st Anna 134 (National record), 2nd Hattie 108

                                        (Longbow): 1st Philippa 42 single, 65 double (National records)

U/14 Boys 90m Clout (Barebow): 1st Kyle 57

                                         (Recurve): 1st Oliver 182

U/16 Boys 110m Clout (Barebow): 1st Jack 53 single, 94 double (National records)

March 5 WATERSIDE ARCHERS GNAS CLOUT

U/12 Boys 80 yards one way clout (Longbow): 1st William 20 (County record)

 

January 16 BOURNEMOUTH OPEN

Junior Boys Longbow: 1st Reuben 221, 2nd William 72

Junior Girls Barebow: 1st Jenny 295 (County record)

 

2010

December 4 JUNIOR NATIONAL INDOOR CHAMPIONSHIPS (TELFORD)

U/14 Boys Barebow: 1st Ben 450 (County record)

U/12 Boys Longbow: 1st Reuben 240 (County record)

 

November 28 NATIONAL INDOOR BAREBOW CHAMPIONSHIPS

U/14 Boys: 1st Ben 414 (County record)

U/12 Boys: 1st Reuben 248 (County record)

U/12 Girls: 2nd Jenny 235 (County record)

 

October 17 GWAS FIELD CHAMPIONSHIPS (EXMOUTH)

Junior Boys Barebow: 1st Ben 255

Junior Boys Longbow: 1st Reuben 95 

 

October 10 BOWMEN OF LYTCHETT CLOUT

Double One Way Clout (80 yards): 1st Reuben 118 (County record)

 

September 26 SARUM CLOUT

Double One Way Clout (80 yards): 1st Reuben 93 (County record) 

 

September 4 GWAS INTER COUNTIES (BURNHAM-ON-SEA)

Bristol V Barebow: Jenny 1018 (National record)

Bristol IV Longbow: Reuben 297 (County record)

 

August 29 DORSET AND WILTS COUNTY CHAMPIONSHIPS (DEVIZES)

Bristol V Barebow, Girls U/12: 1st Jenny 1004 (National record)

Bristol IV Barebow, Boys U/12: 1st Ben 1037 (National record)

Bristol IV Longbow, Boys U/12: 1st William 249 (County record)

 

August 15 SWAY BOWMEN MUSHROOM SHOOT

Short Junior Western Longbow: 1st Reuben 474 (County record)

Longbow/Barebow Team Event: 1st Reuben and Paul 951

 

July 18 BOURNEMOUTH BLUE LION TOURNAMENT

Short Junior Windsor Barebow: 1st Ben Eve 866 (National record)

                              Longbow: 1st Reuben 486 (National record)

                              Recurve: 2nd Oliver 563

Junior Windsor Recurve: 1st Ben Ward 541

 

July 11 WILTSHIRE FITA STAR (SWINDON)

Metric 4, U/12 Boys Barebow: 1st Ben 931 (National record at 10m), 2nd Reuben 825

 

July 10 GWAS JUNIOR CHAMPIONSHIPS (BURNHAM-ON-SEA)

Bristol IV, U/12 Boys Barebow: 1st Reuben 746 (County record)

 

July 4 JUNIOR NATIONAL CHAMPIONSHIPS (LILLESHALL)

Short Junior Western, U/12 Girls Barebow: 1st Jenny 623

Junior Western, U/12 Boys Barebow: 1st Reuben 423

Junior Western, U/12 Boys Recurve: 10th William

 

July 3 GNAS FITA STAR (LILLESHALL)

Metric 4, U/12 Boys Barebow: Reuben 1st 851 (National records at 30m (240) and 10m (303))

 

June 6 WATERSIDE ARCHERS WESTERNS

Short Junior Western, Girls Barebow: Jenny 1st 637 (National Record)

Short Junior Western, Boys Barebow: Reuben 1st 622 (National Record)

Short Junior Western, Boys Recurve: William 1st 437

 

May 30 DEVIZES TOP TEN

Bristol V, Girls Barebow: Jenny 1st 996 (National Record)

Bristol IV, Boys Recurve: Reuben 2nd 721, William 3rd 530

 

May 16 SALISBURY FITA

Metric 5 Barebow: Jenny 1st 1026 (National record)

Metric 4 Recurve: Reuben 2nd 794, William 3rd 660

 

May 9 BOWMEN OF LYTCHETT OPEN SHOOT

Short Junior National, Girls Barebow: Jenny 1st 429 (National record)

Short Junior National, Boys Recurve: 1st Reuben 419, 2nd William 357, 3rd Oliver 351, 4th Wilf 345, 6th Ben 315 

 

April 18 OSPREY ARCHERS TRIPLE SHOOT

Junior Boys Barebow: Jack 1st

Junior Boys Recurve: Reuben 1st

 

March 7 WATERSIDE ARCHERS METRIC CLOUT

Junior Boys Barebow: 1st Reuben 140, 2nd William 125, 3rd Jack 103

 

 

Make a free website with Yola